STEMposium

2019 STEMposium Schedule

September 28, 2019 at Twin Lakes elementary

Click HERE for 2019 schedule

2019 STEMposium Schedule

Twin Lakes elementary - September 28th  8:00-12:00

7:15 - 8:00: Sign up for presentations opens.  First come, first served (maximum 20 participants per room)

8:00 - 8:50 Keynote: Tying Math to Science - Problem Solving is inherent in this work!

Sessions by Time Slot

Note on Session Descriptions: Capital letters in STEM indicate major emphasis.  Example sTeM = emphasis on Technology and Mathematics

9:00 - 10:50am*

9:00-10:50: Math Teacher Toolbox – A Powerhouse of Resources

Trisha McCarter: Curriculum Associates  steM K-5

 

9:00 - 9:50am

9:00-9:50: Engaging 3-3 Scholars in their i-Ready Data via interactive notebooks & data chats

Nicole Ketchem: Curriculum Associates  steM 3-5

 

9:00-9:50: Engaging K-2 Scholars in their i-Ready data and discovering the WHY of i-Ready lessons

Jenna Ifasi: Curriculum Associates  steM K-2

 

9:00-9:50: 3-Act Math Tasks: Authentic Engagement with Mathematical Ideas

Zak Champagne: FCR-STEM & Pearson  steM K-5

 

9:00-9:50: Small Group Math using Choice Boards

Teresa Werner & Michele Hoover: Forest Hills Elementary  steM 3-5

 

9:00-9:50: Primary Crack the Code

Shanann Young: Elem. Math & Shelby Hough: Kingswood elem.  SteM K-2

 

9:00-9:50: Intermediate Crack the Code

Peggy Berridge: Town & Country/Woodbridge  SteM 3-5

 

9:00-9:50: Understanding Place Value

Laurie Weiser & Brooke Cassano: Booker T Washington  steM 3-5

 

9:00-9:50: Moon Phase SNEF Game

Theresa (Terrie) Graves: Ippolito Elementary  Stem 3-5

 

9:00-9:50: Math Trails

Shanna Uhe & Darrell Frost: Elementary Math  steM K-5

 

9:00-9:50: Programming with Sphero

Michael Cullen & Amanda Crane: Forest Hills/ Just  sTeM 3-5

 

9:00-9:50: Coding with Botley & Coding Mouse

Brianna Arnold & Robin Swenson: Cannella Elementary  sTem K-5

 

9:00-9:50: Guided Math

Kim Mallard, James Upton, Rachel Buchanan, and Ashley Cochol: Oak Park Elementary  sTeM K-5

 

9:00-9:50: Science with Maker Spaces

Tina Cook: Burney Elementary  Stem K-5

 

 

10:00 - 10:50am

10:00-10:50: Engaging K-2 Scholars in their i-Ready data and discovering the WHY of i-Ready lessons

Jenna Ifasi: Curriculum Associates  steM K-2

 

10:00-10:50: NEW Digital Math Learning Games

Nicole Ketchem: Curriculum Associates  steM K-5

 

10:00-10:50: Learn to Play Tivitz

Willie Cummings: Summerfield Crossings  steM 2-5

 

10:00-10:50: Understanding Place Value

Laurie Weiser & Brooke Cassano: Booker T Washington  steM 3-5

 

10:00-10:50: Envision Math Resources

Alyssa Foss: Elementary Math  steM K-5

 

10:00-10:50: Rekenreks

Rebecca Carlton: Schmidt Elementary  steM K-2

 

10:00-10:50: Number Routines

Jack Fahle & Joe Ratasky: Elementary Math  steM K-5

 

10:00-10:50: Math Trails

Shanna Uhe & Darrell Frost: Elementary Math  steM K-5

 

10:00-10:50: Escape Room Challenge

Nebi Salim Bakare: Sheehy Elementary  sTem 3-5

 

10:00-10:50: Coding with Botley & Coding Mouse

Brianna Arnold & Robin Swenson: Cannella Elementary  sTem K-5

 

10:00-10:50: Learn How to Code: Botley

Shana Tirado, Barb Brightman, Judy Der: Elementary Science  sTem K-5

 

10:00-10:50: Guided Math

Kim Mallard, James Upton, Rachel Buchanan, and Ashley Cochol: Oak Park Elementary  sTeM K-5

 

10:00-10:50: Engaging Students with SeeSaw

Nicole Golden: Cleveland Elementary  sTem K-5

 

10:00-10:50: Innovate Tampa Bay™ Invent Tampa Bay™

Tracy Zuluaga: Innovation World™  StEM K-5

 

10:00-10:50: Science with Maker Spaces

Tina Cook: Burney Elementary  Stem K-5

 

10:00-10:50: Moon Phase SNEF Game

Theresa (Terrie) Graves: Ippolito Elementary  Stem 3-5

 

11:00 - 11:50am

11:00-11:50: NEW Digital Math Learning Games

Jenna Ifasi: Curriculum Associates  steM K-5

 

11:00-11:50: Engaging 3-3 Scholars in their i-Ready Data via interactive notebooks & data chats

Nicole Ketchem: Curriculum Associates  steM 3-5

 

11:00-11:50: Learn to Play Tivitz

Willie Cummings: Summerfield Crossings  steM 2-5

 

11:00-11:50: Envision Math Resources

Alyssa Foss: Elementary Math  steM K-5

 

11:00-11:50: Rekenreks

Rebecca Carlton: Schmidt Elementary  steM K-2

 

11:00-11:50: Small Group Math using Choice Boards

Teresa Werner & Michele Hoover: Forest Hills Elementary  steM 3-5

 

11:00-11:50: Number Routines

Jack Fahle & Joe Ratasky: Elementary Math  steM K-5

 

11:00-11:50: Escape Room Challenge

Nebi Salim Bakare: Sheehy Elementary  sTem 3-5

 

11:00-11:50: Primary Crack the Code

Shanann Young: Elem. Math & Shelby Hough: Kingswood elem.  SteM K-2

 

11:00-11:50: Intermediate Crack the Code

Peggy Berridge: Town & Country/Woodbridge  SteM 3-5

 

11:00-11:50: Programming with Sphero

Michael Cullen & Amanda Crane: Forest Hills/ Just  sTeM 3-5

 

11:00-11:50: Learn how to Code: Coding Mice

Shana Tirado, Barb Brightman, Judy Der: Elementary Science  sTem K-5

 

11:00-11:50: Engaging Students with SeeSaw

Nicole Golden: Cleveland Elementary  sTem K-5

 

11:00-11:50: Innovate Tampa Bay™ Invent Tampa Bay™

Tracy Zuluaga: Innovation World™  StEM K-5